Jak dlouhá je čtvrtina v basketbalu (a proč?)

Přesná odpověď: 10 minut

Basketbal je jedním z nejpopulárnějších týmových sportů na světě. Přestože tento sport vznikl v Americe, zrodil různé mezinárodní ligy, z nichž každá má svůj vlastní jedinečný soubor pravidel.

V tomto věku jsou NBA a FIBA ​​nejdůležitějšími asociacemi profesionálního basketbalu.

V každé lize se hra hraje po vymezené časové období známé jako čas. Hodiny běží, když je míč ve hře, a zastavují se pro oddechové časy, fauly a trestné hody.

Přeruší se také, pokud míč vyběhne mimo hrací plochu. Hodiny se znovu spustí, když se hráč dotkne míče na hřišti.

Jak dlouhá je čtvrtina v basketbalu

Jak dlouhá je čtvrtina v basketbalu?

Typický basketbalový zápas se pohybuje přes čtyři čtvrtiny, kde každá čtvrtina představuje fázi hry. Délka každého čtvrtletí se liší v závislosti na sportovním svazu.

Pravidla basketbalu zůstávají všude stejná, ale hodiny se mohou v každé lize lišit. Celková délka hry se liší v závislosti na lize.

Středoškolský basketbalový zápas je naplánován na 32 minut a každá čtvrtina má 8 minut. Profesionál Hra NBA je delší, skládá se ze čtyř 12minutových čtvrtí.

Celá hra trvá 48 minut. WNBA má podobné časy s 12minutovými čtvrtinami.

Naopak Mezinárodní basketbalová federace (FIBA) má v každé hře 10minutové čtvrtiny. Mužské NCAA vysokoškolský basketbal hra není rozdělena na čtyři čtvrtiny, ale na dvě poloviny.

Každá polovina trvá 20 minut.

Délka čtvrtletí může být v reálném čase delší, než je plánováno, kvůli časovým limitům a přerušením. Oddechové časy jsou nutné, aby si týmy mohly odpočinout.

Hra NBA umožňuje šest oddechových časů na plný úvazek včetně jednoho 20sekundového oddechového času v každém poločase. Fauly a zranění mohou také umožnit další přestávky ve hře.

Mezi každou čtvrtinou jsou malé 2minutové přestávky a během poločasu delší přestávka v délce asi 15 minut.

Basketbalové zápasy mají v případě nerozhodného výsledku s prodloužením o pět minut navíc, dokud nebude jasný vítěz. Pro přesčasy nejsou žádné limity.

Celkově kompletní basketbalový zápas trvá asi dvě až tři hodiny.

Basketbalová ligaDélka čtvrtletí
NBA12 minut
FIBA10 minut
Středoškolský basketbal8 minut

Proč je čtvrtina v basketbalu tak dlouhá?

Mezinárodní basketbal se skládá ze čtyř čtvrtin po 10 minutách s přestávkami po každé čtvrtině. Většina profesionálních basketbalových her mimo Spojené státy americké se řídí pravidly FIBA.

V NBA je ale čtvrtina naplánována na 12 minut. Vždy tomu tak bylo, jak NBA věřila, že 12 minut je ideální pro diváka, aby si užil profesionální hru.

Původně byla pravidla NBA založena na základu univerzitního basketbalu. Hry na vysokoškolské úrovni se skládaly ze dvou poločasů po 15–20 minutách. NBA se shodla, že vysokoškolský zápas je příliš krátký na placenou hru.

Vytvořili si vlastní identitu pro profesionální basketbal tím, že šli proti pravidlům a usadili se na čtyřech 12minutových čtvrtinách.

NBA a WNBA jsou jediné ligy s 12minutovými čtvrtinami. Olympijské hry a Světový pohár v basketbalu se řídí pravidly FIBA, která dodržují 10minutové čtvrtiny.

Nicméně NBA neustále ovlivňuje mezinárodní basketbal. V budoucnu může FIBA ​​začít mít také 12minutové čtvrtiny.

Ptá se, proč NBA nemá 15minutové čtvrtiny jako NFL. Hra NFL však trvá tři hodiny a má různé skupiny hráčů v útoku a obraně.

Hrají také pouze jednou týdně, na rozdíl od NBA, která jim umožňuje sledovat tento formát. Tři hodiny by byly příliš dlouhé na basketbalový zápas.

Proč investovat do čističky vzduchu?

Drobné rozdíly v čase basketbalového zápasu do značné míry ovlivňují průběh hry. Rozdíl mezi 10minutovou a 12minutovou čtvrtinou se nemusí zdát velký, ale celkově čítá až 8 minut.

Překročení času ovlivňuje bodování a počet hráčů povolených na hřišti.

Basketbal se hraje na různých úrovních. Každá asociace má svůj vlastní soubor pravidel a předpisů pro profesionální hru, z nichž každá má své vlastní odůvodnění.

Každá liga má svůj vlastní jedinečný charakter a identitu, ale stále se navzájem ovlivňuje.