Koliko traje jedna četvrtina u košarci (i zašto?)

Točan odgovor: 10 minuta

Košarka je jedan od najpopularnijih timskih sportova na svijetu. Iako je nastao u Americi, sport je iznjedrio razne međunarodne lige, svaka sa svojim jedinstvenim skupom pravila.

U ovom dobu NBA i FIBA ​​su najrelevantnije udruge profesionalne košarke.

Za svaku ligu, utakmica se igra tijekom dodijeljenog vremenskog razdoblja poznatog kao vrijeme na satu. Sat teče kada je lopta u igri i zaustavlja se za time-oute, prekršaje i slobodna bacanja.

Također se zaustavlja ako lopta istrči izvan granica. Sat se ponovno uključuje kada igrač dotakne loptu na terenu.

Koliko traje četvrtina u košarci

Koliko traje četvrtina u košarci?

Tipična košarkaška utakmica sastoji se od četiri četvrtine gdje svaka četvrtina predstavlja fazu igre. Duljina svake četvrtine ovisi o sportskoj udruzi.

Košarkaška pravila svugdje ostaju ista, ali rad sata može varirati u svakoj ligi. Ukupna duljina igre razlikuje se ovisno o ligi.

Srednjoškolska košarkaška utakmica na rasporedu je 32 minute, a svaka četvrtina traje 8 minuta. Profesionalac NBA igra je duži, sastoji se od četiri četvrtine od 12 minuta.

Cijela utakmica traje 48 minuta. WNBA ima slična vremena s četvrtinama od 12 minuta.

Nasuprot tome, Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) ima četvrtine od 10 minuta u svakoj utakmici. NCAA muškarci fakultetska košarka igra nije podijeljena u četiri četvrtine nego u dva poluvremena.

Svako poluvrijeme traje 20 minuta.

Trajanje četvrtine može biti dulje u stvarnom vremenu od planiranog zbog vremenskih ograničenja i prekida. Time-outi su potrebni kako bi se momčadi odmorile.

NBA igra dopušta šest full-time-outa uključujući jedan time-out od 20 sekundi u svakom poluvremenu. Prekršaji i ozljede također mogu omogućiti dodatne stanke u igri.

Postoje male pauze od 2 minute između svake četvrtine i duža pauza od oko 15 minuta tijekom poluvremena.

Košarkaške utakmice dobivaju dodatnih pet minuta u slučaju neriješenog rezultata s produžecima dok se ne utvrdi jasan pobjednik. Ne postoje ograničenja za prekovremeni rad.

Sve u svemu, kompletna košarkaška utakmica traje oko dva do tri sata.

Košarkaška ligaDuljina četvrtine
NBA12 minuta
FIBA10 minuta
Srednjoškolska košarka8 minuta

Zašto je četvrtina u košarci ovolika?

Međunarodna košarka sastoji se od četiri četvrtine po 10 minuta s pauzama nakon svake četvrtine. Većina profesionalnih košarkaških igara izvan Sjedinjenih Američkih Država slijedi pravila FIBA-e.

U NBA, pak, četvrtina je predviđena za 12 minuta. Oduvijek je bilo tako jer je NBA smatrao da je razdoblje od 12 minuta idealno za gledatelja da uživa u profesionalnoj utakmici.

Izvorno su se pravila NBA temeljila na temeljima sveučilišne košarke. Utakmice na fakultetskoj razini sastojale su se od dva poluvremena od po 15-20 minuta. NBA se složila da je sveučilišna utakmica prekratka za plaćenu.

Stvorili su vlastiti identitet za profesionalnu košarku tako što su krenuli protiv pravila i odlučili se na četiri četvrtine od 12 minuta.

NBA i WNBA jedine su lige s četvrtinama od 12 minuta. Olimpijske igre i Svjetsko prvenstvo u košarci slijede pravila FIBA-e, držeći se četvrtina od 10 minuta.

Ipak, NBA kontinuirano utječe na međunarodnu košarku. U budućnosti bi FIBA ​​mogla imati i četvrtine od 12 minuta.

Postavlja se pitanje zašto NBA nema četvrtine od 15 minuta kao NFL. Međutim, NFL utakmica traje tri sata i ima različite skupine igrača u napadu i obrani.

Također igraju samo jednom tjedno, za razliku od NBA lige koja im dopušta praćenje ovog formata. Trajanje od tri sata bilo bi predugo za košarkašku utakmicu.

Zaključak

Manje razlike u vremenu košarkaške utakmice uvelike utječu na tijek igre. Razlika između 10-minutne i 12-minutne četvrtine možda se ne čini velikom, ali računa se do 8 minuta ukupno.

Višak vremena utječe na bodovanje i broj igrača dopuštenih na terenu.

Košarka se igra na različitim razinama. Svaki savez ima svoj skup pravila i propisa za profesionalnu igru, a svaki ima svoje obrazloženje.

Svaka liga ima svoj jedinstveni karakter i identitet, ali nastavlja utjecati jedna na drugu.